ЗДРАВЕТО ЗАПОЧВА В ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА

Храносмилателната система

Храносмилателният процес започва в устата и продължава чак до стомаха и червата. Във всяка част от храносмилателната система определена група ензими имат за задача да разграждат храната. В устната кухина амилазата разгражда молекулите на нишестето, а в стомаха храната се омекотява под действието на стомашната киселина, която активира пепсина. Този ензим разгражда протеините до аминокиселини. След като храната премине през стомаха, панкреасът отделя смес от най-важните ензими (амилаза, лактаза и сукраза) за смилането на протеини, мазнини и въглехидрати.

Ензими

Sirova i fermentirana храната е богата на ензими, които улесняват храносмилането затова е изключително важно диетата да се обогати с тези храни. Приемът на ензими чрез храната стимулира производството на енергия и издръжливостта, а също така може да подпомогне здравословното отслабване. Ядките и семената съдържат липаза, ензим, който разгражда липидите или мазнините, докато суровите плодове и зеленчуци съдържат амилаза, храносмилателен ензим, който разгражда въглехидратите. Ананасът съдържа бромелаин, а папаята съдържа папаин, протеолитични ензими, които стимулират разграждането на протеините до аминокиселини.

Термична обработка на храната

За съжаление днес храната се обработва предимно термично. Ензимите се унищожават при готвене на храната при температура, по-висока от 48⁰C, така че тя е по-трудна за смилане. При прием на предимно готвена храна се претоварва панкреасът, който е постоянно стимулиран да синтезира и отделя храносмилателни ензими. Някои теории свързват това изтощение на храносмилателната система с намалена устойчивост на организма към болести и стрес.

Хронични болести

Здравето на храносмилането е доказан начин за предотвратяване на заболявания и запазване на здравето.

Учените, изучаващи хроничните заболявания, установиха, че всички те имат едно общо състояние – възпаление. Поради това медицинската общност се фокусира върху борбата с възпалението, което е помогнало на много хора да облекчат страданието си. Възпалението всъщност вече е симптом на заболяването, затова е необходимо да се стигне до корена на заболяването и да се търсят причините за самото възпаление. Тази причина много често е в храносмилането ни.

Увредените черва са причина и за омразното за всички преждевременно стареене, така че можем да заключим, че инвестицията в здравето на червата и храносмилателната система е далеч по-безопасна, по-здравословна и по-ефективна от ботокса или друга агресивна козметична процедура.

Здравата чревна флора също е от решаващо значение за добрия имунитет, за защита срещу различни микроорганизми и настинки, а хората, чиито черва са били колонизирани от вредни бактерии, по-често страдат от алергии и възпаления в цялото тяло.

Причини за хронични заболявания

Много хора ще бъдат изненадани от информацията, че причината за заболяванията, които диагностицираме в епидемичен мащаб (сърдечни заболявания, автоимунни заболявания, безсъние, депресия, астма, диабет, рак, артрит…) може да се открие в увредени или раздразнени черва. . Дори и да не сте диагностицирани с конкретно заболяване, много от „болките“, които ви притесняват (алергии, неопределени болки, умора, внезапни промени в настроението, лош дъх, неприятна телесна миризма, запек…) могат да бъдат свързани с червата дисфункция.

Детоксикация

Неправилното и нередовно хранене, недостатъчното сдъвкване на храната, вредните навици на живот (алкохол и цигари) оказват негативно влияние върху храносмилането. В напреднала възраст се наблюдава и намален синтез на ензими в организма. За да се избегнат усложнения, е необходимо да се улесни храносмилането чрез консумация на сурова храна, богата на ензими, детоксикация и хранителни добавки. Най-честите токсични тригери са глутен, млечни продукти, преработена захар, алкохол и кофеин. Като начало е най-добре да се отървете от тези токсични задействания и можете да прочетете по-подробен процес на детоксикация на.

Сред хранителните добавки, които имат благоприятен ефект върху храносмилателната система, препоръчваме:

  1. Пробиотици:

Те не могат да заменят разрушената естествена телесна флора, но като временни колонии могат да помогнат на организма, като изпълняват същите функции като естествената флора и дават на естествената флора достатъчно време да се възстанови. Пробиотиците помагат и за установяване на баланс между т.нар добри и лоши бактерии в червата ни, а най-често използваните пробиотици са различни видове от рода Bifidobacterium и Lactobacillus. Нашата препоръка е Biorela Daily – хранителна добавка за всеки ден и подходяща за продължителна употреба.

Те са необходими за цялостното здраве и благополучие на организма. Те са неразделна част от всяка клетка и е доказано, че поддържат множество функции, свързани със здравето. Помагат за здравето на сърцето и кръвоносните съдове, при повишено кръвно налягане, при повишени мазнини, за по-добро внимание и концентрация, при депресия и хронична умора.

Приемът на витамин D₃ е изключително важен, тъй като повишава енергийните нива и засилва имунитета. Освен това подобрява настроението и балансира хормоните. Най-добре е да се приема под формата на спрей, поради по-добра абсорбция, отколкото при капсулите.

Нека вашето здраве е на първо място.

Вашият Elbi Medikal

Loading...
Suvetnik